Zapomenuté tváře naší historie: Prezidenti ČSR, kteří ovlivnili osud naší země

Prezidenti Čsr

Tomáš Garrigue Masaryk

Tomáš Garrigue Masaryk byl prvním prezidentem Československé republiky. Narodil se v roce 1850 v Hodoníně a studoval filozofii a sociologii. Během první světové války pracoval na vytvoření nezávislého československého státu a po jeho vyhlášení byl zvolen prezidentem. V této funkci působil až do roku 1935, kdy ji opustil kvůli zdravotním problémům. Díky svému přístupu k demokracii, lidským právům a internacionalismu si Masaryk získal mnoho obdivovatelů nejen v rámci Československa, ale i v celém světě. Byl také spoluautorem T.G.Masarykovy univerzity v Brně, která nese jeho jméno od roku 1990.

Edvard Beneš

Edvard Beneš byl druhý a dlouholetý prezident Československé republiky. Během jeho vlády se země stala vlivnou evropskou mocností a zapojila se do mezinárodní politiky. Benešova kariéra byla však poznamenána i neúspěchy, jako například Mnichovskou dohodou, která vedla k rozpadu Československa. Nicméně Edvard Beneš je dodnes považován za významného českého politika a státníka.

Emil Hácha

Emil Hácha byl posledním prezidentem Československé republiky před rozpadem země v roce 1938. V průběhu svého funkčního období se snažil udržet mír a stabilitu v zemi, avšak situace se stávala stále napjatější. Byl nucen podepsat Mnichovskou dohodu, která vedla k odstoupení pohraničí Německu a později i ke sjednocení Slovenska s Maďarskem. Po okupaci zbytku země nacistickým Německem byl Hácha uznán jako hlava státu až do roku 1945, kdy byl osvobozen Sovětskou armádou.

Klement Gottwald

Klement Gottwald - první prezident ČSR po komunistickém převratu v roce 1948, který vládl až do své smrti v roce 1953. Politik s autoritativními sklonováními a tvrdou rukou, jeho prezidentské období poznamenaly státní politické procesy, masové perzekuce a utlačování opozice. Gottwald je dodnes kontroverzní postavou československých dějin a symbol doby totalitního režimu.

Antonín Zápotocký

Antonín Zápotocký byl šestým prezidentem ČSR a působil v této funkci od roku 1953 až do své smrti v roce 1957. Předtím zastával různé politické funkce, například jako ministr průmyslu a obchodu či předseda Ústředního výboru odborů. Během svého prezidentského období se snažil o podporu hospodářského růstu ČSR, uplatňování socialistických zásad a posilování mezinárodních vztahů. Zápotocký je také znám pro svoji osobnost: byl skromný, pracovitý a čestný politik s velkou autoritou u lidu i ve vládě.

Antonín Novotný

Antonín Novotný byl třetím prezidentem Československé republiky, který úřadoval v letech 1957 až 1968. Pocházel z rodiny dělníka a sám se vypracoval od učedníka k představiteli komunistické strany. Na postu prezidenta se snažil prosadit tvrdou politiku vůči disidentům a nebyl příliš oblíben mezi obyvateli země. Jeho vláda se stala symbolem nesvobody a omezení demokratických práv. Po roce 1968 byl Antonín Novotný donucen odejít z funkce prezidenta na protest proti sovětské okupaci.

Ludvík Svoboda

Ludvík Svoboda byl významnou osobností československých dějin a jeden z nejvýznamnějších prezidentů ČSR. Jeho působení ve funkci trvalo od roku 1968 až do roku 1975, během této doby se mu podařilo udržet stabilitu a jednotu v zemi, i přesto že Československo procházelo složitými politickými změnami. Ludvík Svoboda jako prezident prosazoval demokratické hodnoty a obhajoval práva občanů, což ho činí jedním z nejosobitějších a respektovaných prezidentů československé historie.

Gustáv Husák

Gustáv Husák - prezident a symbol normalizace

Gustáv Husák byl prezidentem Československé socialistické republiky v období normalizace, tedy v letech 1975 až 1989. Jeho předchozí politická kariéra ho připravila na úlohu, neboť po Velké vlně roku 1968 musel Husák tuto dobu prožít ve vězení a později se stal předsedou vlády.

V době Husákova prezidentství byla ČSR uzavřena, její občané nemohli cestovat do zahraničí a komunistický režim ostře potlačoval jakékoli projevy nesouhlasu. V českých zemích se ale i tak začínala formovat opozice proti režimu.

Husákova vláda se snažila omezit tuto opozici pomocí diverzních prostředků, ale aktivisti se ji dokázali ubránit. Po roce 1989, kdy se situace změnila, byl Husák obviněn ze spáchání zločinů proti lidskosti.

I když je jeho nástupce Václav Havel považován za mnohem výraznější osobnost, je Husák důležitou postavou čs. dějin – stojí jako symbol normalizačního režimu a průměrnosti, kterou reprezentoval.

Václav Havel

Václav Havel - významná osobnost moderní české historie, která byla zvolena prezidentem Československé republiky v roce 1989 po sametové revoluci. Havel se proslavil svým nekonformním kritickým postojem vůči komunistickému režimu a jeho obratem se stal hrdinou národa. V průběhu svého sedmiletého prezidentského mandátu udělal mnoho pro upevnění demokracie a obnovu společenských institucí. Dnes je Václav Havel považován za jednu z nejvýznamnějších postav české politiky a kultury 20. století.

Václav Klaus

Václav Klaus - kontroverzní prezident, který zastával svůj úřad v letech 2003 až 2013. Byl velmi diskutovaný kvůli svému názoru na Evropskou unii a klimatické změny. V průběhu svého mandátu se také podílel na privatizaci státních podniků a prosazoval liberální hospodářskou politiku. Jeho úřadování bylo plné kontroverzí a rozporů s ostatními politiky v ČR.

Miloš Zeman

Miloš Zeman - devátý prezident České republiky

Miloš Zeman se stal devátým prezidentem České republiky v březnu 2013. Předtím působil jako předseda strany ČSSD, poslanec a premiér. Jeho politická kariéra je spojena s řadou kontroverzí a debat o jeho vztahu k Rusku, EU či imigraci.

Jako prezident se zaměřil na podporu domácích firem, zlepšení obchodních vztahů s Asii a Velkou Británií a také na posilování vojenského potenciálu země. V souvislosti s migrací upozorňuje na možná rizika pro bezpečnost země.

Miloš Zeman patří ke kontroverzním osobnostem české politiky a jeho mandát rozhodně neprobíhal bez problémů. Nicméně je jednoznačnou součástí seznamu prezidentů ČSR a interpretace jeho vlády bude předmětem historických hodnocení.

Publikováno: 09. 05. 2023

Kategorie: historie

Autor: Marta Červenková

Tagy: prezidenti čsr | seznam prezidentů čsr