1.9.1939: Den, který změnil svět - Výbuch 2. světové války

Dne 1. září 1939 se do českého města Těšína dostavil nacistický vůdce Adolf Hitler, aby na zasedání svých důstojníků ohlásil plán invaze do Polska. Tento den byl pro lidstvo zlomovým okamžikem, který započal největší konflikt moderní historie – druhou světovou válku. Na křižovatce politických ambicí a nacionalismu se setkaly vojska celé řady mocností a kosti milionů lidí byly položeny na bitevním poli. Spolu s nimi i naděje na mír a stabilitu Evropy. Ve svém článku se budeme zaměřovat právě na toto nezaměnitelné datum, kdy se začalo psát nové kapitoly v dějinách lidstva.

Kontext před vypuknutím 2. světové války

Před vypuknutím 2. světové války v roce 1939 byl v Evropě velmi napjatý mezinárodní politický kontext. Po porážce Německa v první světové válce, došlo k pokusu být mnohými zeměmi při mírových jednáních co nejméně tvrdý a šetrný zejména k Německu, které se cítilo zahanbeno a oslabeno důsledkem Versailleské smlouvy. Avšak nacistická propaganda Adolfa Hitlera a jeho touha po expanzi vedly k postupnému porušování versailleských dohod, obzvláště pak militarizaci Německa. Pokusy o regulace byly hlasitě podpořeny dalšími evropskými mocnostmi, jako Francie a Velkou Británii, avšak diplomatické snahy selhaly.

V roce 1939 byla situace ještě vážnější. V březnu toho roku anektovala Německo celé Československo a zabralo tak strategicky důležité území pro svoji vojenskou expanzi na východní frontu. To vedlo ke spojenectví mezi Spojeným královstvím a Francií ve snaze zabránit dalšímu nástupu nacismu na evropský kontinent. Avšak Hitlerův plán na invazi do Polska, začínající 1. září 1939, znamenal vypuknutí druhé světové války a celosvětovou vojenskou konfrontaci mezi silami Osy a spojeneckými silami.

V den, kdy Německo napadlo Polsko, Velká Británie a Francie vyhlásily válku proti Německu, čímž byl nastolen oficiální začátek druhé světové války. V následujících letech přinesla válka neuvěřitelné utrpení pro miliony lidí a mnoho územních poškození po celém světě.

Události předcházející 1. září 1939

Události předcházející 1. září 1939 byly plné napětí a nejistoty, které postupně rostly během první poloviny roku. V lednu tohoto roku Německo opustilo Společnost národů a v únoru se Adolf Hitler stal říšským kancléřem. Tato událost naznačila, že Německo bude na svých územních požadavcích trvat stále důrazněji.

V březnu 1939 obsadilo Německo zbytek Československa a nad ním vyhlásilo protektorát. Tento krok poskytl již jasný signál, že další teritoriální expanze jsou velmi pravděpodobné. Vedoucí světové mocnosti v té době, jakými byly Velká Británie a Francie, mohly tuto situaci posoudit jako vážné ohrožení míru v Evropě.

Pokud vzpomeneme také na podobné územní nároky Hitlera, jako např. anšlus Rakouska v březnu 1938 nebo okupaci Sudet na podzim téhož roku s pomocí dalších evropských mocností, je jasné, že hrozba války byla skutečná a velmi reálná.

V průběhu léta 1939 se mezinárodní politická situace stále zhoršovala a především v srpnu se intenzita diplomatických jednání na vysoké úrovni neustále zvyšovala. Nakonec, 1. září 1939 Německo překročilo polskou hranici, což byla jasná provokace, která prapůvodně vedla ke konfliktům s Polskem a nakonec k celosvětové válce.

Vypuknutí války: 1. září 1939

Dne 1. září 1939 došlo k vypuknutí druhé světové války, která se stala jednou z nejkrvavějších událostí v dějinách lidstva. Tento den byl dramatickým okamžikem, který změnil životy milionů lidí po celém světě. Nacistické Německo napadlo Polsko, a to i přes varování a ultimátum ze strany Velké Británie a Francie. Tyto akce vedly ke vzniku aliance proti Německu, což mělo za následek eskalaci konfliktu a rozšíření války do dalších částí Evropy i světa. Význam 1. září 1939 je tedy v tom, že znamenal začátek jedné z nejtemnějších kapitol v dějinách lidstva a změnil tvář Evropy na dlouhých padesát let.

Německá invaze do Polska

1. září 1939 bylo osudovým datem pro celý svět, jelikož právě v tento den Německo začalo svou invazi do Polska. Tento krok měl obrovské důsledky na mezinárodní scéně a spustil lavinu událostí vedoucích k vypuknutí druhé světové války. Německá vojska použila moderní taktiky boje, jako například bleskovou válku, aby rychle a úspěšně prolomila polské obranné linie. Polská armáda byla překvapena a nedokázala se bránit s dostatečnou rychlostí a účinností proti nacistickému útoku. Následovalo masové vraždění, deportace a další hrůzy války. Celkový počet obětí dosáhl deseti milionů lidí, což představovalo jeden z nejtemnějších momentů v dějinách Evropy.

1.9.1939: datum, které se vrylo do paměti světa jako den, kdy se temnota rozlila po Evropě a pohltila miliony nevinných.

Anežka Nováková

Reakce zahraničních mocností

Po německé invazi do Polska 1. září 1939 následovalo v Evropě mnoho reakcí ze strany zahraničních mocností. Francie a Velká Británie vyhlásily Německu válku 3. září, čímž oficiálně začala druhá světová válka. Další země, jako například Kanada, Austrálie a Nový Zéland, vyslaly vojenskou pomoc do Evropy již na konci roku 1939. Spojené státy sice nezasahovaly přímo vojensky, ale poskytovaly velké množství materiální pomoci spojencům během války. Celkově lze říci, že invaze do Polska byla klíčovým okamžikem pro vyvolání celosvětového válečného konfliktu, který změnil dějiny světa na celou řadu let dopředu.

Důsledky vypuknutí 2. světové války

Důsledky vypuknutí 2. světové války byly obrovské a zanechaly trvalý dopad na celý svět. Konflikt trval šest let a po sobě zanechal miliony mrtvých, nevyčíslitelné lidské utrpení a ničení mnoha měst a kulturního dědictví. Vítězstvím Spojenců nad nacistickým Německem došlo ke změnám hranic států, posunu v mezinárodním uspořádání i ukončení koloniálního panství nad národy. Nicméně, tato válka ovlivnila i poválečnou éru s rozvojem studené války a jaderných zbraní.

Celé dekády před vypuknutím druhé světové války byly plné politických mocenských her, nárůstu nacionalismu a ekonomické nestability. Nicméně, 1. září 1939 se stal skutečným zlomem v dějinách lidstva. Nacistické Německo neváhalo zaútočit na Polsko, což vedlo ke globálnímu konfliktu, který změnil svět natolik, že dodnes má dopad na náš život. Zároveň však může být tento den také symbolickým začátkem snahy o zachování míru a posilování demokracie po celém světě. Druhá světová válka byla krutou lekcí pro lidstvo o důležitosti diplomatických jednání a mezinárodní spolupráce. Proto si 1. září každoročně připomínáme jako připomínku nejhoršího konfliktu v historii člověka a uznání důležitosti mírotvorných snah a dialogu mezi národy.

Publikováno: 21. 08. 2023

Kategorie: historie

Autor: Vlastimil Hájek

Tagy: 1.9.1939 | datum vypuknutí 2. světové války