Al Capone: Král zločinu, který ovládal Ameriku

Al Capone

Dětství a mládí Al Caponea

Dětství a mládí Al Caponea: Od chudého přistěhovalce k největšímu gangsterovi v Americe.

Alphonse Gabriel "Al" Capone se narodil v roce 1899 v New Yorku italským přistěhovalcům. Jeho rodina žila v chudinských podmínkách a jako dítě často absentoval z hodin, aby pomohl s drobnými pracemi na ulici.

V mladém věku se Al zapojil do pouličních gangů, což mu později pomohlo vybudovat si svou kariéru v zločineckém světě. V roce 1920 se stal jedním z hlavních šéfů Chicagské mafie a během prohibice začal obrovský obchod s nelegálním alkoholem.

Nicméně, Al Capone nebyl pouze tvrdý gangster. Mnozí lidé ho vnímají jako charitativní osobnost, která pomáhala chudým rodinám a organizovala pro ně různé akce. O jeho dospívání a raných letech mnoho lidí ví jen velmi málo, ale právě tyto životní okolnosti mohly být klíčové pro to, jak se Al stali tím, co byl.

Dnešní fanoušci historie se však zajímají o jeho temné stránky - o jeho zločinecké říši, oproštěné od jakýchkoliv morálních zásad. Přesto však nelze popřít, že dětství a mládí Al Caponea byly klíčové pro to, kým se stal.

Příchod do Chicaga a nástup k organizovanému zločinu

Příchod do Chicaga a nástup k organizovanému zločinu - příběh Al Caponea

Alphonse Gabriel "Al" Capone se narodil v New Yorku a vyrostl v Brooklynu. V roce 1919 se přestěhoval do Chicaga, který tehdy byl ve velkém rozvoji. Brzy se začal zapojovat do organizovaného zločinu a vystoupil na vrchol jako nejvýznamnější gangster své doby.

Capone rychle získal kontrolu nad distribucí alkoholu během období prohibice a jeho podnikání mu přineslo enormní bohatství. Jeho jméno se stalo synonymem pro násilí, korupci a nebezpečné pašování alkoholu.

Nicméně, Caponeovi působení na vrcholu skončilo, odhalili ho úředníci Sběrných daní USA za porušení daňových zákonů a on byl odsouzen k 11 letům vězení.

Přestože byl Al Capone spojen s řadou vražd a dalšími trestnými činy, jeho jméno je stále známé dnes jako jedno z nejznámějších jmen amerických gangsterů.

Vláda nad Chicagem a vliv v politice

Vláda nad Chicagem a vliv v politice - Al Capone a jeho gang ovládli město v 20. letech 20. století

Al Capone, známý americký gangster a boss Chicagské mafie, nebyl jenom krutým kriminálníkem, ale také zdatným politikem. Díky svému obrovskému bohatství a bezohlednému chování dokázal ovládnout celou řadu lidí ve městě Chicago. Jeho vliv sahal od copsů přes soudy až po samotného starostu.

Capone udělal spoustu špinavých triků, aby se dostal ke své pozici vládce Chicaga. Sponzoroval kandidáty do politických funkcí, nabízel úplatky a dary různým úředníkům a na druhou stranu zinscenoval vraždy svých nepřátel i protivníků ve vlastním gangu.

Pod jeho kontrolou byla velká část podniků v Chicagu - kasin, nočních klubů nebo pivovarů - což mu přineslo miliony dolarů ročně. A protože peníze jsou pohonným motorem politiky, nemohl být Capone ignorován i samotnými orgány moci.

Přestože byl nakonec dopaden kvůli daňovým únikům a vězněn na deset let, zůstal jeho vliv v Chicagu ještě několik let po jeho uvěznění veliký. A i když už dnes je Capone mrtvý a legendou, jeho jméno stále evokuje celou řadu emocí a rozporuplných názorů na vládu nad Chicagem.

Proces za daňové úniky a uvěznění v Alcatrazu

Al Capone, zločinec známý po celém světě, se stal symbolem gangsterské éry v Americe. Jeho kariéra byla plná výstřelků a násilí, ale především daňových úniků. Nakonec se v roce 1931 postavil před soud za porušení daňových zákonů a byl odsouzen k osmi letům vězení. Byl uvězněn na legendárním ostrově Alcatraz, který byl proslulý svou neúprosností a těžkými podmínkami. Proces za jeho daňové úniky a následné uvěznění v Alcatrazu jsou dodnes jedním z nejvýznamnějších momentů v historii amerického zločinu.

Smrt a odkaz Al Caponea v americké kriminální historii.

Al Capone byl jedním z nejznámějších a nejvýznamnějších amerických gangsterů. Jeho jméno se dodnes spojuje s organizovaným zločinem a kriminálními aktivitami, které prováděl zejména v období prohibice. Nicméně, jeho smrt znamenala konec jedné éry a tím i odkaz tohoto kontroverzního muže v americké kriminální historii.``

Publikováno: 15. 04. 2023

Kategorie: historie

Autor: Marta Červenková

Tagy: al capone | americký gangster