Hemeroidy po porodu: Co s nimi?

Hemeroidy Po Porodu

Co jsou hemeroidy?

Zlatá žíla neboli hemeroidy dokážou pěkně potrápit, a to zejména v období těhotenství a po porodu. Jde vlastně o nateklé žilky kolem konečníku, které se objevují u spousty z nás. V těhotenství je to celkem běžná věc - miminko v bříšku tlačí na pánevní oblast a hormony dělají svoje, takže žilky jsou pod větším tlakem než obvykle. No a když přijde porod, je to další zatěžkávací zkouška, zvlášť když se trochu protáhne nebo není úplně hladký. Představte si to tlačení při porodu - to je pro už tak namáhané žilky docela nápor. Pak to většinou svědí, pálí, bolí, někdy se objeví krev při návštěvě toalety a máte takový nepříjemný pocit tlaku. Ale nemusíte se bát - většinou tyhle potíže samy zmizí pár týdnů po porodu. Do té doby si můžete pomoct různými mastičkami nebo čípky z lékárny. A nezapomeňte na prevenci - jezte hodně vlákniny, pijte dostatek tekutin a hýbejte se v rozumné míře.

Proč po porodu?

Když žena projde těhotenstvím a porodem, její tělo zažívá obrovskou zátěž. Hormony, které se během těhotenství tvoří ve větším množství, způsobují, že se svaly a žíly více uvolňují - včetně těch kolem konečníku. To často vede k tomu, že se objeví hemeroidy po porodu, což jsou vlastně nateklé žilky v oblasti konečníku. Je to běžný problém, se kterým se potýká spousta maminek. Při porodu se totiž hodně tlačí v pánevní oblasti, což může způsobit otoky nebo zhoršit už existující hemeroidy. Čím déle porod trvá, čím větší je miminko nebo čím je maminka starší, tím větší je šance, že se hemeroidy objeví. Projevují se nepříjemným svěděním, pálením, bolestí a občas i krvácením. Naštěstí to většinou není nic vážného a hemeroidy se samy zahojí během pár týdnů po porodu.

Hemeroidy po porodu jsou jako nepozvaný host na oslavě - nepříjemné, ale bohužel běžné.

Anežka Nováková

Příznaky a projevy

Hemoroidy po porodu jsou častým problémem, který trápí spoustu maminek. Není divu - během těhotenství a samotného porodu je pánevní dno vystaveno obrovskému tlaku, což může způsobit otoky a záněty žil kolem konečníku.

Jak poznáte, že máte hemoroidy? Většina žen pociťuje nepříjemné svědění a pálení v oblasti konečníku. Při návštěvě toalety se může objevit bolest a někdy i krvácení. Často jsou také hmatatelné malé bulky v okolí konečníku.

Některé maminky tyto potíže zaznamenají hned po porodu, u jiných se projeví až s odstupem několika dnů nebo týdnů. Pokud vás trápí jakékoliv z těchto příznaků, není třeba propadat panice. Poraďte se se svým lékařem - existuje řada účinných způsobů, jak od hemoroidů ulevit a vyléčit je.

Domácí léčba a tipy

Hemoroidy po porodu trápí spoustu maminek. Není divu - během těhotenství a porodu je pánevní oblast pod velkým tlakem, což často vede k otokům a zánětům žilek v okolí konečníku. Nebojte se ale, většinou tyto nepříjemnosti samy zmizí během pár týdnů po porodu. Do té doby si můžete ulevit několika osvědčenými způsoby:

Vlastnost Hemoroidy po porodu
Výskyt Až 25-35% žen
Příčina Zvýšený tlak v oblasti pánve během těhotenství a porodu

Dopřejte si teplou sedací koupel - stačí 10-15 minut několikrát za den. Příjemně uleví od bolesti a svědění.

Na otoky zabírají studené obklady - zabalte led do ručníku a přikládejte na citlivá místa pár minut v průběhu dne.

Jezte hodně vlákniny - ovoce, zeleninu a celozrnné pečivo. Díky tomu bude stolice měkčí a snáze projde.

Nezapomínejte pít - vodu, bylinné čaje nebo ředěné ovocné šťávy. Tekutiny jsou pro měkkou stolici zásadní.

Netlačte na stolici - zbytečné napínání stav jen zhorší. Když to nejde, zkuste to později.

V lékárně seženete různé masti a čípky na úlevu od bolesti, svědění a otoků.

Kdyby potíže do týdne neustupovaly nebo se zhoršovaly, zajděte raději k lékaři.

Kdy navštívit lékaře?

Hemoroidy jsou po porodu docela běžná věc, která trápí spoustu maminek. Je to vlastně taková nepříjemná daň za těhotenství, kdy se tělo muselo vypořádat s hormony a velkým tlakem v pánvi. Většinou se to samo spraví do pár týdnů po porodu, ale někdy je fakt potřeba zajít k doktorovi.

A kdy vlastně nastal ten správný čas navštívit lékaře? No, určitě když vás to bolí tak, že nemůžete normálně fungovat nebo se starat o miminko. Taky byste neměla otálet, pokud vidíte hodně krve, a to nejen při stolici, nebo když krvácení trvá už několik dní. A pozor - kdyby se objevila horečka, třesavka, něco divného vytékalo nebo vás hodně bolelo břicho, to už je jasný signál, že je čas zajít k doktorovi. Ten nejlíp pozná, co s tím, a poradí vám správnou léčbu.

Prevence a další rady

Hemoroidy jsou po porodu častým problémem, se kterým se potýká spousta maminek. Když se miminko narodí, celá pánevní oblast je hodně namáhaná, což může způsobit otoky a záněty žilek kolem konečníku. Je to vlastně docela logické - během těhotenství se mění hormony, děloha tlačí na okolní tkáně a samotný porod je pro tělo velká zátěž. K tomu se často přidá i zácpa, která situaci ještě zhorší. Naštěstí se dá spousta věcí ovlivnit správným životním stylem. Je fajn jíst hodně zeleniny a ovoce kvůli vláknině, pít dostatek tekutin a trochu se hýbat, jak to jen jde. Tyhle jednoduché věci pomáhají předejít zácpě, která hemoroidy často zhoršuje. Po každé návštěvě toalety je dobré oblast důkladně omýt vodou. Pokud už hemoroidy máte, v lékárně seženete různé masti a čípky na úlevu od nepříjemných pocitů. Jen nezapomeňte, že při kojení je lepší se o jejich používání poradit s doktorem.

Zkušenosti maminek

Hemoroidy po porodu jsou častým trápením čerstvých maminek, i když se o tom moc nemluví. Je to přitom naprosto normální následek těhotenství a porodu, kdy je ženské tělo vystaveno obrovské zátěži. Spousta žen se s hemoroidy setká právě až po narození miminka a často neví, jak s nimi naložit. Za jejich vznikem stojí několik faktorů - v těhotenství máme více krve v těle a rostoucí děloha tlačí na pánevní oblast, což přetěžuje žíly kolem konečníku. Největší nápor přichází při samotném porodu, zvlášť když trvá dlouho nebo je komplikovaný. Situaci pak často zhoršuje i poporodní zácpa, se kterou se potýká hodně maminek. V tomto období je proto důležité být k sobě laskavá a najít si čas na pořádný odpočinek.

Publikováno: 26. 02. 2025

Kategorie: zdraví