Orofar pastilky: Úleva od bolesti v krku

Orofar Pastilky

Co je Orofar

Orofar je lék, který se používá k léčbě bolesti a zánětu v ústech a krku. Obsahuje benzydamin hydrochlorid, který patří do skupiny léčiv nazývaných nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID). Orofar působí tak, že blokuje tvorbu látek, které způsobují bolest a zánět v těle.

Používá se k úlevě od bolesti a zánětu spojených s: bolestí v krku, zánětem dásní, afty, drobnými poraněními v ústech, po stomatologických zákrocích. Orofar je dostupný ve formě roztoku k výplachu úst, spreje a pastilek.

Před použitím Orofaru si vždy pečlivě přečtěte příbalovou informaci a řiďte se pokyny svého lékaře nebo lékárníka.

Složení Orofaru

Orofar je lék dostupný ve formě pastilek, které se pomalu rozpouštějí v ústech. Obsahuje dvě hlavní aktivní složky: benzoxoniumchlorid a lidocain hydrochlorid. Benzoxoniumchlorid patří do skupiny antiseptik, látek s dezinfekčním účinkem. Účinně ničí bakterie a některé druhy virů a hub, čímž pomáhá v boji proti infekcím v dutině ústní a hltanu. Lidocain hydrochlorid je lokální anestetikum, které tlumí bolest znecitlivěním nervových zakončení. Díky němu Orofar rychle ulevuje od bolesti v krku, která často doprovází záněty a infekce. Pastilky Orofar obsahují také pomocné látky, jako jsou mentol, thymol a mátový olej, které dodávají pastilkám příjemnou chuť a osvěžující účinek.

Účinky Orofaru

Orofar je lék s obsahem benzydamin hydrochloridu, který působí protizánětlivě a tlumí bolest. Používá se k léčbě bolesti a zánětu v ústech a krku. Mezi nejčastější indikace patří bolest v krku, zánět dásní, afty a podráždění po stomatologických zákrocích. Orofar se aplikuje přímo na postižené místo ve formě roztoku, tablet nebo gelu. Účinek se obvykle dostaví během několika minut a přetrvává několik hodin.

Je důležité si uvědomit, že Orofar je lék a jeho užívání by mělo být konzultováno s lékařem nebo lékárníkem. I když je Orofar obecně dobře snášen, mohou se u některých pacientů vyskytnout nežádoucí účinky, jako je pálení nebo brnění v místě aplikace, změna chuti nebo sucho v ústech. Vzácně se mohou objevit i závažnější alergické reakce. Pokud se u vás vyskytne jakýkoli nežádoucí účinek, přerušte užívání Orofaru a kontaktujte svého lékaře.

Dávkování Orofaru

Dávkování Orofaru se liší v závislosti na věku pacienta a typu léčené infekce. Vždy dodržujte pokyny svého lékaře a informace uvedené v příbalovém letáku. Orofar se obvykle užívá 2-3x denně. Délka léčby se pohybuje od několika dnů do několika týdnů. U dospělých a dětí starších 12 let je běžná dávka 1 pastilka, která se nechá pomalu rozpustit v ústech. U dětí od 6 do 12 let je dávkování individuální, obvykle se podává poloviční dávka pro dospělé. Orofar není určen pro děti mladší 6 let. Je důležité užít Orofar v pravidelných intervalech a dokončit celou předepsanou léčbu, i když se příznaky zlepší dříve.

Vedlejší účinky

Stejně jako všechny léky, i tento lék může mít nežádoucí účinky, které se ale nemusí vyskytnout u každého. Je důležité si uvědomit, že nežádoucí účinky se liší v závislosti na daném léku. Proto je nezbytné si před užitím jakéhokoli léku přečíst příbalový leták, kde najdete kompletní informace o možných nežádoucích účincích. Pokud se u vás vyskytne jakýkoli nežádoucí účinek, i když není uveden v příbalovém letáku, sdělte to svému lékaři nebo lékárníkovi.

Mezi časté nežádoucí účinky patří například bolest hlavy, nevolnost, závratě nebo únava. Tyto účinky jsou obvykle mírné a po krátké době samy odezní. Pokud přetrvávají nebo se zhoršují, je nutné vyhledat lékařskou pomoc.

Vzácněji se mohou vyskytnout závažnější nežádoucí účinky, jako jsou alergické reakce, problémy s játry nebo ledvinami. Pokud zaznamenáte příznaky, jako je kožní vyrážka, svědění, otok obličeje, potíže s dýcháním, zvracení, zežloutnutí kůže nebo očí, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc.

Kdy Orofar nepoužívat

Orofar je lék, který se běžně používá k úlevě od bolesti v krku. I když je Orofar obecně bezpečný, existují situace, kdy byste se mu měli vyhnout. Pokud jste alergičtí na benzokain nebo na jakoukoli jinou složku Orofaru, neměli byste ho používat. Příznaky alergické reakce mohou zahrnovat kopřivku, svědění, otok obličeje, rtů nebo jazyka a potíže s dýcháním. Pokud se u vás objeví některý z těchto příznaků, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc.

Dále byste se měli vyvarovat užívání Orofaru, pokud máte cukrovku, onemocnění jater nebo fenylketonurii. Pokud máte v anamnéze methemoglobinémii, neměli byste Orofar používat. Těhotné a kojící ženy by se měly před užitím Orofaru poradit se svým lékařem.

Alternativy k Orofaru

Orofar je běžně předepisované léčivo, ale existuje pro něj i několik alternativ. Vždy je důležité konzultovat se svým lékařem o nejvhodnější léčbě pro váš konkrétní stav. Mezi alternativy k Orofaru patří:

jiná lokální antimykotika, jako je například nystatin nebo clotrimazol,

systémová antimykotika ve formě tablet nebo kapslí, která se užívají ústy,

domácí prostředky, jako je například výplach úst slanou vodou nebo jedlou sodou,

úprava stravy a životního stylu, například omezení cukru a stresu.

Je důležité si uvědomit, že ne všechny alternativy jsou vhodné pro každého a některé mohou být méně účinné než Orofar. Váš lékař vám může pomoci určit nejlepší možnost léčby na základě vašeho zdravotního stavu a anamnézy.

Publikováno: 07. 06. 2024

Kategorie: Zdraví

Autor: Marta Červenková

Tagy: orofar pastilky | pastilky orofar